Stožer civilne zaštite za otklanjanje posljedica potresa na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije osnovan je početkom siječnja 2021. godine.
U tom razdoblju pokrenute su aktivnosti čišćenja terena,
osiguravanja privremenog smještaja,
prehrane,
novčane pomoći,
zdravstvene zaštite i opskrbe lijekovima za stanovnike pogođene razronim potresom s kraja prošle godine. Osigurana je i nužna pomoć obiteljskim gospodarstvima, napose dopremanje
stočne hrane.
Dosad je prikupljeno
43.870 prijava štete na objektima uslijed potresa.
Pregledano je
26.608 objekata od kojih je
- 3.343 s crvenom
- 5.849 sa žutom i
- 17.393 sa zelenom naljepnicom
- 23 nepoznatog statusa.
Stožer je pokrenuo postupak
uklanjanja javnih i privatnih zgrada koje su bitno oštećene u razornom potresu te više ne služe prvotnoj svrsi stanovanja, odnosno obavljanja poslovne djelatnosti.
Pozorno se prati stanje na području Općine Kukuruzari.
Dosad je uočeno 88 urušnih vrtača, odnosno otvora u tlu u neporednoj blizini obiteljskih kuća; izravna prijetnja sigurnosti.
Dosad je
postavljeno 1.165 kontejnera i mobilnih kućica za smještaj stradalog stanovništva. Najavljena je doprema još 391 kontejnera (280 robne rezerve i 111 inozemne donacije). U
državnim stanovima je privremeno stambeno zbrinuto
171 obitelj (196 osoba) kojima su domovi stradali.
Na Sajmištu u Petrinji postavlja se
stambeno-poslovno kontejnersko naselje; postavljeno je prvih 14 kontejnera. Podižu se kontejnerska naselja u Sisku, Glini i Majuru.
Na električnu energiju priključeno je 1184 smještajnih objekata. Dosad je izgrađena 41 nova trafostanica; gradnja dodatnih 9 trafostanica je u tijeku.
Počela je s
radom prva od 6 planiranih mobilnih stanica telefonske i internetske mreže .
Ukupno je dosad
podijeljeno 72.068 t hrane (52.085 obroka za stanovništvo, 6.752 za operativne snage) i
54.209 litara vode.
Provode se
mjere osiguravanja zdravstveno ispravne vode na Banovini. Sanitarni inspektori svakodnevno kontroliraju sustave vodoopskrbe.
Sustavi vodoopskrbe u Dvoru, Glini, Petrinji i Topuskom vodu su proglasili zdravstveno ispravnom. Voda u Hrvatskoj Kostajnici nije za piće; potebno ju je prokuhavati.
U postupku
uklanjanja urušenih javnih i privatnih zgrada sudjelovat će šest tvrtki. Sam postupak uklanjanja urušenih zgrada započeo je u Petrinji; tri su tvrtke raspoređenu na terenu. U Sisku se priprema uklanjanje tvorničkih dimnjaka koji predstavljaju ugrozu za okolinu.
Postupak uklanjanja zgrada u privatnom vlasništvu provodit će se isključivo uz pisanu suglasnost vlasnika; Općine i gradovi pritom sastavljaju i stožeru dostavljaju popis oštećenih građevina.
Ministarstvo kulture i medija daje suglasnost za
uklanjanje nepokretnog kulturnog dobra, odnosno njegovih dijelova kada se utvrdi da se radi o dotrajalosti, odnosno o bitnim oštećenjima.
Inženjeri zaposleni u državnim službama, agencijama i drugim institucijama bit će angažirani u postupku tzv.
brzih pregleda oštećenih zgrada.
Na području pogođenom potresom osigurana je
besplatna opskrba električnom energijom za siječanj, veljaču i ožujak 2021. Ne naplaćuje se putnički prijevoz vlakovima HŽ-a. Odlukom Vlade RH do kraja veljače
ne naplaćuje se cestarina na autocesti Zagreb-Sisak. Otpisuje se i RTV-pristojba za stanovnike na području pogođene potresom.
Stradalom stanovništvu osigurana je
jednokratna novčana naknada;
hrvatskim braniteljima novčana pomoć. HCK prikupio 46 milijuna kuna
donacija od kojih dijeli novčanu pomoć stanovnicima Banovine.
Pokrenut je program
malih potpora za saniranje posljedica potresa za mikro-poduzetnike, ukupne vrijednosti 10 milijuna kuna.
Pokreće se
mjera javnih radova; raspisano je 18 natječaja za 486 djelatnika. Uključivanjem nezaposlenih u programe aktivacije u trajanju do 6 mjeseci subvencionira se sto posto troška minimalne plaće.
Aktivnosti TDU
Stranica