Aktivnosti provedene na području za koje je proglašeno stanje katastrofe
"A za to koliko potreba postoji nadležni su općine i gradovi koji te informacije dostavljaju Stožeru", istaknuo je Medved u emisiji "Hrvatski radio za Banovinu".
Mediji navode da je obavijest kako od 1. ožujka nitko tko u Petrinji, nakon potresa, nema crvenu naljepnicu na kući neće dobiti ručak stajala na šatoru u Vatrogasnoj ulici nekoliko dana, a onda je nestala.
"Želim opovrgnuti napise koje smo mogli vidjeti i danas u nekim dnevnim novinama. Od prvog trenutka RH pruža potporu svojim građanima i tako će ostati dokle god postoji potreba za to", poručio je Medved.
Nadležnost je, kaže, gradova i općina da Stožeru dostavljaju potrebe za količinom hrane. "Kolike god oni potrebe iskazali, mi ćemo ih osigurati", istaknuo je.
Opadanje broja zahtjeva opravdava činjenicom da je došlo ljepše vrijeme. Naveo je da je Glina 20. veljače imala 2200 traženih obroka, a danas je to 1700.
Ponovno ističući da je brojno stanje u nadležnosti općina i gradova, poručio je da "ni na koji način ne dolazi u obzir ukidanje ili smanjivanje količina potrebitih obroka".
Medved je naveo da je od potresa do danas pozicionirano 1520 kontejnera ili mobilnih kućica neposredno uz obiteljske kuće, 1867 zamjenskih objekata spojeno je na električnu energiju, a napravljeno je 50 novih trafostanica.
Između ostalog, uspostavljeno je više od deset kontejnerskih stambenih naselja, među kojima je najveće u Petrinji s 83 stambena i šest tehničkih kontejnera.
U pripremi je postavljanje kontejnerskog naselja u Glini, a 46 kontejnera je u logističkoj bazi u Lekeniku spremnih za pozicioniranje.
Medved je naglasio da je ukupno 11.510 objekata oštećeno do te mjere da se u njima ne može stanovati.
Dosad je prikupljeno 1696 zahtjeva za obnovu ili sanaciju, a od ponedjeljka se otvara ured i u Glini, rekao je.
HINA
Stranica